1990 HERMLE UWF1200H universal milling machine
Current bid
Status
Total bid amount
See total breakdown
Max bid amount
See total breakdown
Lot specifications
Quantity
1
Margin
No
Brand
HERMLE
Type
UWF1200H
Year of build
1990
Serial number
9044
Travel x-axis
850mm
Travel y-axis
630mm
Travel z-axis
500mm
Speed from n=
25rpm
Speed till n=
4200rpm
T-slot fixture table size L
1200mm
T-slot fixture table size W
550mm
Control, brand, type
Heidenhain TNC 407/415
Hours on display
Engine power (kW)
12kW
Electric connection
380V
Manual present
Yes
Machine weight
4000kg
Dimension l
4260mm
Dimension w
4400mm
Dimension h
2300mm
Terms of delivery
Loaded on truck
Description
Spindle diameter horizontal 75 mm, spindle diameter vertical 55 mm, feed X-/ Y-axis 1-5000 mm/min, feed Z-axis 10000 mm/min, tool holder SK40, 32 tool positions